Диета со хеuckда за губење на тежината: мени за секој и за 7 дена

За слабеење, нема понежна и поефикасна диета од леќата. Тоа е брз и лесен начин да се ослободите од дебелината. Тоа помага да се поправи формата на телото на која било возраст, дури и со бавен метаболизам. Главната состојка на диеталното мени е каша од хеwда. Комбиниран е со разни производи, по можност диетални.

Главната состојка на диеталното мени е каша од хеwда

Високите резултати од диетата со леќата се должат на корисни својства на житните култури, како и на избраното мени, кое не содржи брзи јаглехидрати. Со оваа диета органите добиваат се што е потребно за да ја надополнат енергијата, но започнува процесот на разбивање на комплексни липиди кои се таложат на половината, задникот, долниот дел на грбот и колковите.

Исто така започнува повлекување на вишокот течност, што е катализатор за целулит и едем. Леќата е богата со корисни материи, совршено го задоволува гладот, така што телото не чувствува стрес и не почнува да собира калории „резервно“. Како резултат на тоа, расположението, изгледот се подобрува, ткивата се чисти од токсини и токсини, варењето се нормализира, а рефлексијата во огледалото веќе не воведува стрес, туку е пријатна.

Придобивките од леќата

Постојат многу варијанти на диети со хе bда. Ова може да биде едноставна моно-диета или сложени комбинации на исхрана. Леќата е лидер меѓу другите здрави житни култури, бидејќи содржи најкорисни витамини и минерални соединенија. Придонесува за нормализирање на метаболичките процеси и брзо губење на тежината, дури и во најтешките фази на дебелина.

Корисни елементи во леќата:

 • оксална и лимонска киселина ги стабилизира сите метаболички процеси;
 • витамини, минерали се неопходни за нормално функционирање на органите;
 • природните влакна квалитативно го чистат цревниот тракт;
 • аминокиселини и омега масни киселини на клеточно ниво го подмладуваат организмот и го зајакнуваат срцето;
 • растителни протеини се неопходни за мускулните влакна и енергијата;
 • природните сахариди и заситените ткива на скроб, даваат чувство на исполнетост подолго време и обезбедуваат нормален раст на здравите клетки.

Варениот леќата е многу хранлив, но не го спречува да ви помогне да изгубите тежина. Долго време, бавните јаглехидрати од житарките се распаѓаат во дигестивниот тракт, обезбедувајќи доволна количина на гликоза. Тој е одлична замена за слатка и скробна храна.

Комплексни влакна од леќата, пак, делуваат во желудникот и цревата како сунѓер, отстранувајќи ги токсините и остатоците од гнилената храна.

Основи на диетата со леќата

Ceитарките богати со сложени јаглехидрати и влакна не предизвикуваат акутни напади на глад.

Основи на диета со леќата

Заситува лице со висок квалитет, долго време, но со цел значително да изгубите тежина на ваква диета, треба да се придржувате до одредени правила:

 1. леќата најдобро се бари на пареа со врела вода, а не се вари долго време, се остава на топло место до утрото и се консумира за појадок, погодно е да се користи специјален термос за храна;
 2. подобро е да не се солеат житарките за време на готвењето и да не се додаваат маснотии, маргарин или путер, доволно е да се подобри вкусот на садот со помош на билки;
 3. пијте доволно количество обична вода, тоа е претходно прочистено во филтер, волуменот е најмалку 2-2, 5 литри дневно;
 4. не се препорачува да јадете пред спиење;
 5. За да го елиминирате акутниот глад, можете да јадете неколку ореви, суво овошје, билки, да пиете чаша кефир.

Нутриционистите препорачуваат постепено излегување од диетата со леќата, постепено додавање на нискокалорични оброци. Главната работа е да не се враќате на брза храна, брза храна и да не се прејадувате навечер. Диетата базирана на леќата трае од 3 дена до една недела.

Некои луѓе избираат само пост на варена леќата и го поминуваат еднаш неделно за чистење на детоксикација.

Лошите страни на моно-диетата со леќата

Строгата диета со варени житни култури има свои недостатоци. За многумина, строгите ограничувања на менито не одговараат. Дозволено е да се јаде само варен леќата без сол, да се пие зелен или црн незасладен чај.

Како резултат на тоа, телото не прима важни материи, со долга диета започнуваат нарушувања во функционирањето на ендокрините жлезди. Најдобро е да не седите на диета со леќата повеќе од 2 недели. Тогаш, процесот на пролевање на вишокот маснотии едноставно може да престане.

Други витамини и минерали се потребни за правилно функционирање, освен оние содржани во житарките. Ако не земате лекови со нивната содржина, може да се појави недостаток на витамин и анемија, кои се манифестираат во форма на вртоглавица, слабост, мигрена.

Некои луѓе кои се на моно-диета имаат влошена здравствена состојба, започнува депресија, се влошуваат хронични болести или психоемоционални нарушувања.

Предности на слабеење на леќата

Предмет на сите правила, диетата со хе bда помага да се намали телесната тежина, да се подобри здравјето, да се зголемат имунолошките сили, да се подмлади телото и да се подобрат надворешните податоци. Во споредба со другите методи на диетална исхрана, диета со хеwда:

 • го отстранува отокот;
 • запира дигестивни нарушувања и металоиди;
 • го подобрува функционирањето на кардиоваскуларниот систем;
 • штити од вируси;
 • го нормализира крвниот притисок;
 • ја подобрува циркулацијата на крвта во ткивата;
 • го чисти црниот дроб од токсини и отрови;
 • помага побрзо да се разградуваат мастите;
 • ги отстранува отпадните материи и опасниот холестерол.
Предностите на губење на тежината на леќата

По една недела или две на варен леќата, состојбата на дермисот и косата се подобрува, а расположението се подобрува. Самата каша е лесна и брза за подготовка, ефтина, се продава во кој било супермаркет или во најблискиот пазар.

Без физичка активност, ви овозможува да изгубите тежина до 5 кг неделно. Методот на такво слабеење е идеален за приврзаниците на вегетаријанството.

Што да се отстрани од менито

Важно е целосно да се исклучат брашното, солената и слатка храна од исхраната за време на диетата со леќата. Ова не значи дека ќе мора многу да гладувате. Леќата е прилично задоволувачка, и ако додадете во него задушен зеленчук или други состојки, телото нема да доживее стрес.

Не консумирајте слатки и газирани пијалоци, погодна храна, како и тестенини, бел леб, скробни сорти на зеленчук и слатки овошја - банани, грозје, дињи.

Кои производи се дозволени

За полесно да ја толерирате диетата со леќата, можете да се разгалите со следната храна:

 1. слаб кефир;
 2. мирна вода;
 3. незасладен зелен чај;
 4. сите сорти јаболка;
 5. домашен јогурт со малку маснотии.

За време на диетата, подобро е да се земаат додатоци на витамини и минерали со цел да се минимизира штетата од истиот тип на лоша диета.

Кои пијалоци се соодветни

Експертите препорачуваат да пиете чиста, обична вода за време на секоја диета. Истото се однесува и на моно-диетата со леќата и нејзините сорти. Други пијалоци се кафе без шеќер, незасладен зелен или црн чај, свежи сокови. Забрането е да додадете мед или шеќер, да пиете сок од вреќи.

Колку леќата од леќата можете да јадете на ден

Лесната диета со хе bда со дополнителни состојки предвидува потрошувачка од 150-250 грама неварена каша дневно. Ова е доволно за еден ден за целосно задоволување на гладот. Овој волумен најдобро е поделен на 3-4 порции. Посен јогурт или кефир се погодни како попладневна закуска или закуска.

Диета со зелена леќата

Не солејте леќата за време на готвењето. Забранети се и разни вештачки зачини, сосови, стабилизатори на вкусот. Ако воопшто не сакате свежа каша, додадете суви или свежи билки, малку лук на неа.

Како правилно да се готви леќата од исхраната

Правилниот начин на готвење леќата е клучот за ефективноста на исхраната. Најкорисно е да не се готват житарки подолго време, бидејќи повеќето хранливи материи, минерали и витамински соединенија се изгубени. Грутчињата се мијат однапред и се истураат со врела вода.

Садовите се цврсто покриени со капак, завиткани во ќебе и оставени да киснаат преку ноќ. Јадете каша следното утро. Можете исто така да користите специјален термос за храна.

Мени за диета со хе forда за една недела

Овој систем за слабеење ви помага да изгубите 5-6 кг вишок маснотии:

Прв ден: супа со супа од зеленчук без компири, варено пилешко јајце, хеwда, морков и зелка салата, винегрет. Дозволено е зачинување на салатите со капка сок од лимон или маслиново масло.

Втор ден: малку маснотии урда (100-150 гр. ), хеда, задушен зеленчук, зелка со спанаќ и свежи домати.

Трет ден: печена тиква, леќата, пар парчиња сливи, посно црвено борш.

Четвртиот ден: печено јаболко, хеuckда, билки, варен аспарагус, варено пилешко филе.

Петти ден: леќата без сол, овошна мешавина од портокал, киви и ананас, парче варена посна риба, чинија супа од риба, салата од брокула.

Шести ден: посно супа во пилешка супа без тестенини и компири, варено јајце, леќата, свежи краставици, варен грав, посен кефир.

Седми ден: свежо исцедени сокови по ваш избор, разредени со обична вода, леќата.

Седумдневното мени не вклучува закуски. Физичката обука ќе помогне да се подобри согорувањето на мастите, но не многу долго, бидејќи телото е веќе ослабено.

Како да се удави гладот ​​

Леќата е срдечен производ, но не секогаш може целосно да го удави чувството на глад, особено ако станува збор за строга моно-диета. Во такви ситуации, нутриционистите препорачуваат јадење лесна храна, на пример, класична опција е чаша кефир со малку маснотии. Погоден е природен јогурт, јаболко, парче сирење со малку маснотии, пар парчиња суви кајсии или сливи. Не можете да направите ништо со брашно и шеќер.

Диета со зелена леќата

Посебен вид леќата - со зелени јадра. Тој е многу корисен и богат со есенцијални супстанции кои придонесуваат за слабеење. Јадрата од леќата од овој тип не се третира термички, затоа е поефикасна за слабеење. Зелената леќата е исто така богата со бавни јаглени хидрати, влакна, кои го поддржуваат здравјето и го детоксифицираат организмот.

Колку леќа може да се јаде на ден

Леќата, за разлика од класичната темно кафеава, не се вари на пареа или се вари, туку се меле во прав и се консумира сурова. Сосема е можно да се 'ртат дома. Треба да се појават првите пука, а потоа производот е подготвен за употреба. Никнува зелена леќата се додава во салати со мешавина од зеленчук, кефир. Некои зеле се земаат на празен стомак.

Чистење на диета со хеuckда (витамин)

Ова е одлична техника за детоксикација која ви овозможува да ги отстраните штетните материи за само еден курс. Леќата во ова мени е комбинирана со сливи, брусница, свеж киви, ананас, јаболка, агруми и други плодови богати со витамини и антиоксиданти. Навистина е можно да се вклучат бор или ореви во исхраната. Леќата се бари на пареа во термос и се јаде 4 лажици 3-4 пати на ден.

Двонеделна диета со хеuckда против целулит

Кора од целулит се формира не само кај дебели жени, туку и кај многу тенки. Многу е тешко да се ослободите од ударните дупки и млитавост, но можете да користите леќата. Антицелулитна диета на леќата обезбедува целосно отфрлање на штетната, масна и храна со висока содржина на јаглени хидрати.

Покрај каша, мора да јадете свеж зеленчук, незасладено овошје и да пиете билни чаеви без шеќер. Погодни за закуска се ореви, семиња (семки од тиква), млечни производи. Салатите и другите јадења не се зачинети со сол, туку со маслиново масло или сок од лимон. Леќата за таква диета се бари на пареа со врела вода. Менито вклучува варени пилешки гради, суров зеленчук и овошни парчиња.

леќата плус соја сос

Ова е одличен избор за оние кои не сакаат блага храна. Сосот од соја не е само еден вид средство за полнење, туку помага и во согорување на липидите. Дополнителната состојка треба да биде со висок квалитет со слад, грав, вода и сол. Другите адитиви се штетни за организмот.

Леќата е исто така бари на пареа, како и во другите опции за исхрана. Сосот не се додава веднаш, туку веднаш се истура во чинија. Неговата дневна стапка е 1 лажица. Обична вода, билна инфузија, слаб кефир, зелен чај се додаваат во исхраната за пиење. Ужина на диетален јогурт.

Диета со хеwда со природен мед

Диетата со леќата и слаткиот мед покажува многу реални резултати. Тој е дизајниран за една недела и помага да се намали телесната тежина од 6-7 кг. Каша од леќата традиционално се бари на пареа. Дополнително, додадете обична вода и добар мед од пчеларникот.

Диета со хе Bда со природен мед

Се пие на празен стомак, разреден во чаша обична вода. Слатка вода со мед се користи и за попладневен чај и пред спиење.

Диета со овошје од леќата

Ова е здрав и вкусен систем за слабеење кој го подобрува расположението, го храни телото со корисни витамини и минерали. Не може да се очекува дека тежината нагло ќе падне, но телото не доживува сериозен стрес. Овошјето се јаде како закуска или се додава во парчиња каша.

Количина на ден - не повеќе од 2 овошја. Подобро е да не ги јадете пред спиење. Овошјето се јаде во целост, се сече на мали парчиња и се додава во јогурт или кефир. Некои ги печат во рерна; грејпфрутот и јаболкото имаат посебен вкус.

Диета со хеuckда со сушено овошје

Сувото овошје е важен извор на гликоза и витамини. Во комбинација со леќата на пареа, тие ви дозволуваат да ги разградувате липидите и да ја прилагодувате фигурата на подобро, без да чувствувате многу непријатност и силен глад.

Сувото овошје се додава во каша од хеwда. За една недела на таква храна, тие губат до 4-5 кг. Урми, смокви, сливи, суви кајсии се јадат во мали порции и одделно, како закуска. Се разбира, диетата на една леќата покажува најдобри резултати, а со сушено овошје, постапката е многу попријатна и не предизвикува стрес.

Леќата со зеленчук за слабеење

Зеленчукот и варената леќата се менуваат наизменично, односно зеленчук, проследен со ден од леќата. И ова може да се направи неколку недели. Во исто време, тешките напади на глад не мачат. Додадете во салати со зеленчук и свежи билки. Тие пијат обична вода, инфузии од билки, лушпа од шипинка, лушпи од овошје. Зеленчукот се користи варен или свеж.

На пример, зелена салата, рендано цвекло, мешавина од зеленчук, салата од зелка или морков. Тие се служат без облекување или малку попрскани со маслиново масло.

Диета со урда-леќата

Диеталното урда е одличен додаток на класичната диета со леќата. Тоа помага да се одржи чувството на ситост подолго време и се компензира за недостаток на калциум и други хранливи материи.

Овој ферментиран млечен производ не содржи штетни масти и конзерванси. Леќата се бари на пареа преку ноќ. Еден дел од малку маснотии урда е поделен на неколку приеми.

Диета со хе bда и кефир

Ова е омилената опција за брзо слабеење. Ферментиран пијалок од млеко познат на сите е популарен кај нутриционистите. Тоа помага да се справите со вишокот маснотии, го нормализира дигестивниот тракт, ја подобрува состојбата на дермисот и дава сила.

Диета со хе bда и кефир

Букет кефир и леќата е оптимален за чистење и слабеење, заздравување и спречување на болести. Леќата се подготвува одделно во врела вода, а кефирот се пие одделно. Некои истураат и инсистираат на леќата во самиот кефир и ја јадат во текот на денот.

Диета со зелен чај од леќата

Овој тандем е многу корисен за здравјето и обликувањето на телото за кратко време. Придржувајте се до таква диета 3-5 дена. Подобро е да се подготви силен чај за пиење, подобро е од квалитетни чаеви лисја, а не од вреќи за чај.

Додадете капка мед или мелен ѓумбир по желба. Менито е дозволено да се диверзифицира со варени пилешки гради, сечење зеленчук, посно риба печена.

Како правилно да излезете од диетата со леќата

Ова е многу важна точка за време на слабеењето. Дополнителните килограми брзо се враќаат ако го прифатите старото мени со ролни, бел леб и храна за погодност. За да се спречи распаѓање и повторно зголемување на телесната тежина, потребно е постепено да се зголемува содржината на калории во храната, истовремено зголемувајќи ја физичката активност.

Пешачењето на отворено, возењето велосипед, базен и теретана се многу корисни. Препорачливо е да не се прејадувате пред спиење, да не вклучувате слатки, брашно и пушено месо во менито.

Контраиндикации за почетокот на диетата со леќата

Моно-диетата со леќата не е прикажана ако ги имате следниве болести:

 • воспаление во абдоминалната празнина;
 • нарушувања на бубрезите и црниот дроб;
 • климактериски период;
 • кардиоваскуларни патологии;
 • гастроинтестинални нарушувања;
 • различни видови на дијабетес.

Не се препорачува да се придржувате до менито за исхрана за жени кои дојат и се бремени. Тие користат диета многу внимателно ако има зголемена киселост на желудникот, ниско ниво на хемоглобин.